اطلاعات بیشتر درباره کاشت حلزون شنوایی | تغذیه سالم

 کاشت حلزون شنوایی

هرساله ۲۰۰۰- ۲۵۰۰ کودک گرفتار به کم شنوایی یا ناشنوایی مادرزادی ، در کشور ، متولد می شن که از این تعداد، دست کم ۶۰۰ مورد با انجام عمل کاشت حلزون از نعمت شنوایی بهره مند می شن . ممکنه با افراد کم شنوایی مواجه شده باشین که حتی به وسیله سمعک هم قادر به شنیدن صداهای دور و بر خود نیستن.

حدود بیست سال پیش و قبل از اون هیچ راه حلی واسه ناشنواییای مادرزادی و ناشنواییای بزرگسالان نبود و بیشتر این بیماران ناچار بودن واسه تموم عمر ناشنوا و معلول باقی بمونن. حالا خوبیش اینه پیشرفت تکنولوژی دلیل اختراع پروتزهای شنوایی گردید که به واسطه اون ناشنوایان می تونن شنوایی خود رو بازیابند. در مورد آدمایی که مادرزاد ناشنوا به دنیا میان بهترین زمان کاشت حلزون ۲ سالگی یا قبل از اون هستش. وقتی که کودک ۵ ساله بشه نمی تونه از کاشت حلزون بهره ببره چون مراکز شنوایی مغز و ساقه مغز از این سن به بعد نمی تونن در فردی که تجربه شنوایی نداشته درک شنوایی داشته باشن. پس کودکان ناشنوای مادرزاد باید در اسرع وقت تشخیص داده شن و در برنامه کاشت حلزون قرار گیرند. در ناشنوایی که در بزرگسالان اتفاق می افته اینجور محدودیتی وجود نداره.

بیشتر افراد فکر می کنن که کاشت حلزون می تونه جای سمعک رو بگیره. می تونیم بگیم که آدمایی که از سمعک می تونن استفاده کنن نباید کاشت حلزون شن. پروتز کاشت حلزون یه بخش خارجی داره که از سمعک بزرگتره و کاشت نمی تونه فرد رو از پروتز خارجی خلاص کنه.

پروتز حلزون شنوایی چیجوری کار می کنه؟

پروتز کاشت حلزون سلولهای مژکدار شنوایی آسیب دیده رو میان بر می زنه وصداهای محیط رو به سیگنالهای الکتریکی تبدیل کرده و این سیگنالها رو به عصب شنوائی منتقل می کنه.

دستگاه کاشت حلزون شنوایی شامل قسمتای زیره:

یه وسیله الکترونیکی کوچیک که به وسیله جراحی در زیر پوست پشت گوش گذاشته می شه.

یه پردازشگر گفتاری خارجی که بیشتر روی کمربند و یا داخل جیب یا پشت گوش گذاشته می شه.

هم اینکه یه میکروفون به صورت یه هندپیس (hand piece ) در خارج بدن پشت گوش گذاشته می شه تا اصوات رو جذب کنه.

پردازشگر گفتار، صوت رو به سیگنالهای الکتریکی مشخص ترجمه می کنه. این « کدا » از راه یه سیم نازک به هندپیس می رسن و از راه پوست به صورت امواج رادیویی به الکترودای کاشته شده در حلزون می رسن. سیگنالهای الکترودها، فیبرهای عصب شنوائی رو تحریک کرده و اطلاعات رو به مغز، جائیکه در اون سیگنالها به عنوان صدای معنی دار تفسیر می شه، میرسونه.

فواید کاشت حلزون

پروتز کاشت حلزون شنوایی فقط واسه آدمایی طراحی شده که تقریباً هیچ فایده ای از سمعک نمی برن. اونا باید ۱۲ ماهه یا سن بالا تر باشن. بعضی از متخصصین گوش و حلق و بینی این جراحی رو انجام میدن. دکتر محلی می تونه شما رو به یه کلینیک کاشت، جهت آزمایش برگشت دهد. آزمایش به وسیله یه تیم کاشت (متخصص گوش و حلق و بینی، شنوائی سنج، کفتار درمان و بقیه) انجام می شه ارزیابیای لازم قبل از جراحی صورت میگیره:

● آزمایش (اتو لوژیک) گوش: متخصص گوش و حلق و بینی گوش میانی و داخلی رو معاینه می کنه تا مطمئن شه عفونت فعال یا بقیه ناهنجاریهایی که مانع عمل کاشت باشن، وجود نداشته باشن.

● آزمایش (ادیولوژیک) شنیداری: شنوایی سنج، تست شنوائی وسیع انجام میده تا فهمیده باشه شما با و بدون سمعک چقدر می شنوین.

● آزمایش (رادیولوژیک) اشعه x: رادیوگرافیای خاص جفت و جور می شه. که بیشتر شامل توموگرافی کامپیوتری (CT) و (MRI) هستن تا استخون گوش داخلی شما رو آزمایش کنن.

● آزمایش روانپزشکی: بعضی بیماران ممکنه به آزمایش روانپزشکی نیاز داشته باشن تا بررسی گردند که می تونن با کاشت حلزون کنار بیان.

● معاینه فیزیکی: متخصص گوش و حلق و بینی هم اینکه معاینه بالینی انجام میده تا مشکلات بالقوه ای که جهت بیهوشی عمومی لازم جهت عمل کاشت هست رو کشف کنه.

عمل جراحی کاشت حلزون

عمل جراحی کاشت تحت بیهوشی عمومی انجام شده و حدود ۲ ساعت زمان میبره. مریض بعد از جراحی ممکنه واسه یک یا چند شب در بیمارستان بستری بمونه.

بعد از عمل مراقبت و آموزش لازمه؟

تیم کاشت حلزون یه ماه بعداز عمل جراحی، پردازشگر ، میکروفون و انتقال دهنده سیگنال رو در قسمت خارجی گوش شما نصب می کنن و اونا رو تنظیم می کنن. اونا آموزش میدن که چیجوری از سیستم مراقبت کنین و چیجوری از راه پروتز کاشت، صداها رو بشنوین. بعضی از افراد مدت زمان بیشتری واسه تنظیم و آموزش نیاز دارن. تیم کاشت حلزون، شایدً از شما می خواد که جهت بررسیای منظم و منطبق کردن دوباره پردازشگر گفتار طبق نیاز، به کلینیک مراجعه دوباره داشته باشین.

من از کاشت حلزون چه انتظاراتی میتونم داشته باشم؟

کاشت حلزون، شنوائی طبیعی رو بر نمی گردونه و فواید اون از یکی به یکی دیگه فرق داره. بیشتر استفاده کنندگان میفهمن که کاشت حلزون به اونا کمک می کنه که از راه لب خوانی رابطه بهتری برقرار کنن و بیشتر از نصف اونا قادر به تشخیص کلام بدون به کار گیری بینایی هستن. فاکتورهای زیادی وجود دارن که در اندازه سودمندی کاشت حلزون موثر هستن:

● چه یه مدت مریض ناشنوا بوده؟

● تعداد فیبرهای عصبی باقیمونده

● انگیزه مریض جهت یادگیری شنوایی

تیم شما، درباره اندازه توقع و انتظاری که از کاشت پروتز حلزون شنوایی باید داشته باشین، توضیح میده. نباید از یاد برد که کاشت حلزون واسه همه به درد بخور نیس و عده زیادی نمی تونن از اون بهره ببرن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *