اطلاعات اورژانسی درباره بیضه آقایان & مجله مراحم | بیماری

:  

ضربه خوردن بیضه

مجله مراحم؛ اندام تناسلی مردان بسیار حساس هستن و به محض ورود اولین ضربات و صدمات به اونا دچار مشکلات زیادی می شن می خوایم درمانای اورژانسی و سریع موقع حوادث واسه اندام تناسلی مردونه رو براتون بگیم.

هر عضوی از بدن آدم ممکنه دچار مشکلات ساختاری یا مریضی شه. بیماریای بیضه هم فراوانه. در این مطلب به چند نوع شایع و در عین حال خطرناک می پردازیم که درمان اونا باید اورژانسی و خیلی سریع باشه؛ چون ذر ه ای غفلت ممکنه باعث از بین رفتن بیضه مریض شه.

نزول نکردن بیضه

دکتر محمدرضا صفری نژاد اورولوژیست در ضمیمه سیب روزنامه جام جم نوشت: بیضه عضویه که وظیفه مهمی چون ساختن هورمونای مردونه رو بردوش داره. این عضو به دلیل ساختارش به دمای زیاد و حتی دمای بدن یعنی ۳۷ درجه حساسه و اگه به مدت طولانی در این دما یا بالاتر قرار گیرد به بافت اون آسیب جدی وارد می شه و شاید واسه همیشه کارایی خود رو از دست بده. به خاطر همین در کیسه ای به نام کیسه بیضه قرار گرفته تا دمای اون تنظیم شه. بیضه جنین آدم درون محفظه شکمی قرار داره. مجرایی هم هست که کم کم بیضها وارد اون راه می شن و از محیط شکمی فاصله می گیرن. پس وقتی نوزاد پسر متولد می شه، توقع داریم هنگام معاینه بیضها درون کیسه قرار داشته باشن؛ در حالی که بعضی وقتا این اتفاق نمی افته، یعنی یکی یا هر دو بیضه درون شکم باقی مونده ان. گسترش بیضه نزول نکرده در نوزادن خام بیشتره.
این موضوع از دو نظر واسه ما مهمه. همونجوریکه اشاره کردیم دمای زیاد باعث از بین رفتن بیضها می شه. پس تا ۱۲ ماهگی منتظر پایین اومدن بیضها می مونیم. اگه این اتفاق نیفتاد حتما باید با کمک جراحی اونا رو از چاله شکمی پایین آورد و در کیسه بیضه قرار داره. اگه نبود نزول بیضه دوطرفه باشه و درمانی هم انجام نشه، نوزاد پسر درآینده گرفتار به مشکلات جنسی و ناباروری می شه. موضوع بسیار مهم دیگه گسترش سرطان در بیضهای نزول نکرده. در اینجور مریضایی گسترش دچار شدن به سرطان ۳۰ برابر افراد عادیه. حتی بعد از جراحی و پایین آوردن بیضها هم خطر دچار شدن به سرطان بیضه در این کودکان (در آینده) بیشتر از جمعیت مردانیه که اینجور مشکلی هنگام تولد نداشتن. پس این بیماران رو حتما باید هرساله دکتر متخصص معاینه کنه.

سرطان بیضه

این نوع سرطان برخلاف دیگه سرطانا که بیشتر در سنین بالا اتفاق میفته، در سنین جوونی شایعه (در دهه سوم زندگی). بدیش اینه سیر پیشرفت سرطان بیضه خیلی سریعه، یعنی ممکنه توده طی ده روز به دو برابر برسه. اولین علامت سرطان بیضه وجود تود ه ای در بیضه س. این توده ممکنه به اندازه یه نخود باشه (هر نوع توده در داخل بیضه سرطانه، مگه این که خلاف اون ثابت شه). به خاطر همین بهتره مردها چگونگی معاینه بیضه رو آموزش ببینن. البته محل مریضی طوریه که ممکنه بیماران زود به دکتر مراجعه نکنن. مراجعه دیرهنگام باعث پیشرفت مریضی می شه و مراحل درمانی هم سخت تر هستش. درمان سرطان بیضه خارج کردن کل بیضه س و اگه سرطان دوطرفه باشه مریض ناتوانی جنسی پیدا می کنه. بیماران شیمی درمانی هم می شن که درمان بسیار خوبی واسه سرطان بیضه حساب می‎شه. شیمی درمانی ممکنه به بیضه سالم و غیربیمار آسیب برسونه و باعث نازایی مریض واسه همیشه شه. به خاطر همین قبل از شروع شیمی درمانی پیشنهاد می شه بیماران اسپرم خود رو در آزمایشگاه ذخیره کنن تا در آینده بتونن با لقاح مصنوعی صاحب بچه شن.

پیچش بیضه

پیچش بیضه مریضی خطرناکیه که باید خیلی زود درمان شه. درمان اورژانسیه و مدت طلایی شش ساعته که تاخیر در درمان باعث از بین رفتن بیضه می شه. مریضی در نوجوانان بیشتر دیده می شه (۱۴ تا ۲۰ سالگی). شاخص ترین علامت پیچش بیضه وجود درد شدید و یهویی در کیسه بیضه س. دلیل مریضی اینه که فرد دارای اشکالات آناتومیکی در طناب بیضه س که به دلایلی خاص، طناب بیضه دچار پیچش می شه. پیچش باعث می‎شه عروق تحت فشار قرار بگیره و جریان خون بیضه قطع شه. از دست دادن خون رسانی به قطع اکسیژن رسانی به بافت و مرگ سلولای بیضه منجر می شه. با جراحی پیچش برطرف می شه و بیضه رو به پوست کیسه وصل می کنن تا این اتفاق دیگه تکرار نشه.

عفونت بیضه

این مریضی هم در دهه سوم و چهارم زندگی بیشتر اتفاق می افته. علامت مریضی هم به صورت بزرگی بیضه، تورم و قرمزیه. پوست بیضه ملتهب و بسیار دردناکه. عفونت بیضه مریضی خطرناکیه. تاخیر در درمان باعث تشکیل آبسه در بیضه می شه و درمان در این مرحله خارج کردن بیضه س. شایع ترین دلیل عفونت بیضه بیماریای آمیزشیه. آدمایی که روابط خارج از عرف دارن بیشتر به عفونت بیضه گرفتار می‎شن. عفونت به وجود اومده به وسیله وجود باکتریایی مانند سوزاک و کلامیدیاه.

ضربه خوردگی بیضه

ضربات به بیضه باید جدی گرفته شه. انجام ورزشایی مانند فوتبال، کاراته و همه مواردی که احتمال ضربه به بیضه در اونا زیاده، ممکنه به بیضه آسیب برسونه. ضربات به بیضه نشونه هایی مانند کبودی و تورم بوجود میارن که دلیل تجمع خون در کیسه س.
این افراد باید به بخش اورژانس اورولوژی بیمارستانا مراجعه کنن تا بررسی از بیضه با معاینه و سونوگرافی انجام شه و اگه پارگی در اون دیده شد با جراحی بازسازی شه؛ ولی اگه فقط پارگی مویرگا مطرح باشه، میشه با دستورات دارویی و مراقبتی هماتوم یا خون مردگی رو درمان کرد.

آتروفی یا تحلیل رفتگی بیضه

این مریضی دلایل زیادی داره. یکی از دلایل مهم آتروفی ابتلای کودک به مریضی اوریونه. مریضی اوریون ممکنه به بیضها حمله کنه و هر دو بیضه رو نابود کنه. به خاطر همین واکسیناسیون کودکان ضد این مریضی اهمیت زیادی در آینده اونا داره. یکی دیگه از مواردی که امروزه باعث از بین رفتن و آتروفی بیضها می شه، مصرف دارو های آنابولیزان یا استروئیدی در ورزشکاران بدنسازه.
هورمونای استروئیدی برخلاف تصور عموم کارکرد معکوسی روی بیضها دارن و مصرف دراز مدت اونا باعث تحلیل اونا می شه. موارد زیادی از طلاق بین ورزشکاران دیده می شه که دلیل اون ناباروریه، بدون این که خودشون اطلاعی از موضوع داشته باشن. این افراد در معاینه بیضهایی ضعیف شده دارن.

این مریضی غیر قابل برگشته. بدیش اینه ورزشکاران خودسرانه اینجور داروهایی رو جفت و جور کرده یا هورمونا رو مربیانی بی تجربه تجویز می کنن که توجهی به عوارضش ندارن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *