اضطراب و نگرانی منجر به تباهی در زندگی | بیماری

: اضطراب و نگرانی منتهی به پوچی در زندگی 

اضطراب و نگرانی یکی از مشکلاتی در زندگی هستن که اگه رفع نشن می تونن فرد رو با مشکلات جسمی و روحی بسیار بد در زندگی مواجه کنن. اضطراب یا همون فشار روانی، حالتیه که خیلیا اونو تجربه کردن و زندگی امروزه منهای اون، قابل تصور نیس. اون چه این وسط مهمه، اندازه اون هستش.

اگه اضطراب به اندازه معمولی باشه، نه فقط آسیب زننده نیس، بلکه نبودن اون، دلیل بروز مشکلاتی در ما می شه. پس وجود اضطراب به خودی خود، ایجاد یه موضوع واسه سیستم روانی ماست که با مسلط شدن بر اون و حل موضوع، تجربه خوش آرامش رو داریم؛ ولی اگه اضطراب از حد عادی خارج شه و زندگی عادی رو دچار مشکل کنه، در این شرایط، بهره مند بودن از برنامه ای که بتونه اضطراب رو کنترل کنه، لازمه.

روزای مهم تر خدا

آزمایش، پلی به طرف موفقیته. از نگاه دین، آدم پیوسته در حال آزموده شدنه. این آزمونای پشت سر هم، ممکنه واسه بعضیا بدون هوشیاری و آگاهی اتفاق بیفته؛ ولی واقعیت اینه که عبور از راه زندگی، بدون موفقیت در آزمون هاش، ممکن نیس. وقتی شما در آزمون خشم، با خویشتنداری و گذشت عبور می کنین،

تجربه تازه ای پیدا کرده این که شما رو در تکرار این توانمندی، کمک میرسونه و کم کم از شما شخصیتی شکیبا و صبور می سازه. وقتی شما آموخته های خود رو به کار می بندید یا مورد استفاده قرار می دید، اینجور آزمونی رو واسه خود ایجاد کردین. یکی از راه های رسیدن به سلامت و حفظ اون، داشتن مهارت در کوچیک کردن سختی هاست که در آموزهای دینی به اون توجه شده.

۱. سختیای بزرگ تر رو به یاد آور

امام صادق (ع) می فرماید: «هر گاه به مصیبتی گرفتار شدی، مصیبت از دست دادن پیامبر خدا (ص) رو به یاد آور که مردم به مصیبتی مثل اون دچار نشده ان و به مصیبتی مثل اون دچار نمی شن».

۲. حالا رو دریاب

در روایتی از امام صادق (ع) اینجور می خونیم: «بر این دنیا صبور باشین که ساعتی بیش نیس. اون چه رو که گذشته، نه رنج اونو شزمی فهمی و نه سرور اونو و اون چه رو نیامده، نمیدونی که چیه؟ به درستی دنیا همین ساعتیه که حالا در اون هستی».

۳. داشته ها و نداشته ها

در زندگی همیشه کمبودایی هست. اگه بنا باشه واسه نداشتن ناراحت شید، خیلی چیزای دیگه هم هست که ندارین و نسبت به اونا حالا ناراحت نیستین. پس، وضعیت ناراحت کننده حال رو با حالتی مقایسه کنین که ناراحت کننده نیس؛ یعنی چیزای بسیاری که نداریم و به خاطر اونا ناراحت نیستیم. امام علی (ع) به امام حسن (ع) می فرماید: «اگه بر اون چه از دست داده ای بی تابی می کنی، پس بر اون چه که به تو نرسیده هم بی تابی کن».

۴. بوده ها و نبودها

چیزای زیادی هستن که ممکنه با سختی به دست آیند و یه مدت در اختیار ما باشن؛ ولی خیلی راحت از ما گرفته شن. توجه به این موضوع دلیل می شه که بر نداشتهای خود متاسف نشیم. امام علی (ع) در این باره می فرماید: «بر اون چه به دست نیومد، به وسیله اون چی بود [و رفت] دلیل آوردن کن؛ چون که امور مثل همن». آدم می تونه با آسون گرفتن زندگی به فانی بودن خوشیا و تلخ کامیا و توجه بیشتر به پروردگار، خیلی از مشکلات رو حل کنه.

توکل

ایمان عمیق به خداوندی که تموم هستی رو با خواست خود مدیریت می کنه، احساسی پر از افتخار در وجود ما می نهد. خدا، پر از توانایی و پشتیبانی گریه. با در نظر گرفتن این توانمندی پروردگار، میشه تحولی عجیب رو رقم زد. در روایات ما بسیار تاکید شده که انسانایی که به قدرت خدا توکل و اعتماد می کنن، قوی ترین آدما هستن.

وقتی شما دلگرم پشتیبانی خدایی میشین که می تونه هر کاری رو بکنه، در واقع تونسته اید خود رو به شکلی درست وارد میدون قوی ترینا کنین. معنی درست توکل، اینه که ما در مقام بندگی، تلاش خود رو به کار گیریم و بقیه کارا رو به خدا بسپاریم. این روحیه، مایه توانمندی روانی و ایستادگی و امیده.

امیرالمومنین (ع) می فرماید: «هرکی بر خدا توکل کنه، سختیا بر ایشون آسون شه و اسبابا واسه اون جفت و جور گردند و در جایگاه راحت و وسعت و کرامت جای میگیره».

تجربه ها رو مرور کن

قبل از این مسائل زیادی سر راه شما بوده که حل شدن و شما تونسته اید با پرش از مشکلات، به نقطه پایان برسین. هنر بهره مندی از تجربه های خود، می تونه در موفقیتای الان و آینده شما نقش داشته باشه. شما در هر کاری می تونین با کمی تامل، از اندوختهای قبلی خود استفاده کنین. امام صادق (ع) می فرماید: «هیچ خیری در بنده ای نیس که از گرفتاری خود شکایت می کنه و حال اون که در گذشته هزاران نعمت داشته و هزاران راحتی در آینده به اون می رسه».

پایان شب سیه، سپیده

امید، معجونی جون بخشه. آدم با امید زنده س. امید رو باید همیشه به عنوان نیروی حرکت آفرین و زداینده نگرانیا نگه داشت. امام صادق (ع) در این باره می فرماید: «ناامید نباش که ناامیدی، کفره. شاید خدا تورو به زودی بی نیاز کنه»پیامبر خدا صلی ا… علیه وآله درباره تحمّل مشکلات واسه رسیدن به اهداف می فرماید: «اگه چیزی که رو واسه شما ذخیره شده می شناختین، بر چیزی که از شما گرفته شده غمگین نمی شدید».

شادی واقعی رو تجربه کنین

 به گزارش پارس نازشاد بودن، هدیه ای از طرف خداونده. اونه که نشاط رو در دل آدمیان می نهد. تو یه برنامه ریزی منطقی واسه زندگی، تفریح سالم، ورزش، سیر و سیاحت و گفت وگوهای فرح بخش با افراد خوب سیرت، خواب به اندازه و به موقع، شوخیای به جا و به دور از گناه و مانند اینا جای خاصی دارن و به آدم کمک می کنن

که بتونه با نشاط و سرحالی وظایف خود رو بکنه و در برابر تهاجم عوامل ناخوشایند و اضطرابا مقاومت موفق و آسونی داشته باشه. پیامبر (ص) می فرماید: «دلا رو ساعت به ساعت استراحت بدین».مومن به پیروی از پیشوایان دین، گشاده رو و خندانه و در چهره اون هاله ای از شادمانی دیده می شه؛ حتی اگه در دل اون اندوه زیادی باشه.

.

منبع :gahar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *