اضطراب و استرس و راه مقابله با آن | بیماری

: اضطراب و استرس و راه مقابله با اون 

حالتایی که در اثر فشارهای روانی خارجی در آدم اثرات منفی می ذارن و بسیار ناراحت کننده هستن می تونن اضطراب ایجاد کنن.وقتی که فرد در روبرو شدن با یه مشکلی قرار میگیره به خاطر زمینه های اضطراب موجود در ناخودآگاه، یهویی دچار دلشوره می شه، بیشتر مردم به این موضوع اهمیت نمی دن.اما…

دکتر مظاهری روانپزشک و دبیر انجمن روانپزشکان ایران دلشورهای یهویی رو مدیون زمینه های ژنتیکی اضطراب در ناخودآگاه افراد و حاصل مشکلات روزمره گفت.

دلیل دلشورهای یهویی در افراد چیه؟ 

زمینه اضطراب باید در افراد باشه تا این موضوع شکل بگیره، زمینه اضطراب هم به صورت:

 -وراثتی و ژنتیکی 

 -مرور زمان 

 -نوع زندگی فرد

 -مشکلات و نگرانیهای فعلی و یا آینده اونا

که در زندگی گسترش پیدا می کنه،وقتی که فرد در روبرو شدن با یه مشکلی قرار میگیره به خاطر زمینه های اضطراب موجود در ناخودآگاه، یهویی دچار دلشوره می شه، مثلا هنگام عبور از عرض خیابون، یا در بین رانندگی، امتحان و… فرد ادعا می کنه که یهو دچار دلشوره شده،

اما تحقیقات نشون میده که اضطراب در وجود این افراد همیشگیه، اما در مقابل شرایط یهویی این موضوع به بالاترین درجه خود می رسه و گرنه اختلالی بنام دلشوره یهویی، به خودی خود وجود نداره.

دلشوره عامل خارجی داره یا داخلی؟ 

اضطراب حالتیه که به طور ناخودآگاه ایجاد میشه، نمونه این موضوع تعریف اضطراب از دید روانشناسیه که میگه: “اضطراب یه احساس مبهم ناراحت کننده س که در فرد هست و عامل خارجی نداره”.

فرق ترس و اضطراب هم همین موضوع س که ترس عوامل خارجی داره مانند، ترس از عبور در خیابانی تاریک، اما اضطراب عامل خارجی رو نداره مانند، نگرانی مادر واسه فرزندان بیرون از خونه که به وجود اومده به وسیله ناخودآگاه اونه.

دلشوره باعث بروز مشکلات جسمی می شه؟

علایم جسمی اضطراب: 

دقیقا، اضطراب دو دسته علائم داره، علائم جسمی و علائم روانی. بیشتر آدمایی که مراجعه می کنن با علائم جسمی مانند:

تپش قلب

 -احساس درد در قفسه سینه

 -علایم تنفسی و تنگی نفس

 -علائم گوارشی

 -علائم ادراری و تکرر ادرار

مواجه هستن، هم اینکه با در نظر گرفتن اینکه اضطراب رابطه مستقیمی با سیستم اعصاب مرکزی داره و این سیستم هم با تموم اعضاء و جوارح رابطه داره، اضطراب می تونه رابطه مستقیمی با خیلی از بیماریهای جسمی داشته باشه.

روشای کاهش و یا مقابله با دلشوره چیه؟ 

بدیش اینه مردم به این موضوع اهمیت نمی دن و فکر می کنن که موضوع مهمی نیس و احتیاجی به مراجعه به روانپزشک نیس، اما در مرحله اول شخصی که گرفتار به اینجور اختلالیه باید به روانپزشک مراجعه کنه، در جلسات درمان که هم داروییه و هم روان درمانی، روانپزشک

به ریشه یابی مشکلات و اضطرابهای فرد مریض رسیدگی می کنه و به دنبال علل مسایل آزار دهنده در ناخودآگاه فرد می شه، در این جلسات عوامل آزاردهنده شناسایی و آموزشهای مقابله با اونا به فرد آموزش داده می شه.

.

منبع :gahar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *