اضطراب ناشی از بیماری های جسمی و سوء مصرف مواد و داروها | اطلاعات دارویی

اون چه که به دنبال میاد، چهارمین بخش از ویرایش اول مقاله «آشنایی با مشکلات اضطرابی» از مجموعه متون آموزشی آشنایی با «مفاهیم روانشناسی»، خاص خبرنگاران سیاستی و سیاست پژوهان بخش سلامت روونه که در سرویس مسائل راهبردی دفتر تحقیقات خبرگزاری دانشجویان ایران، آماده شده.

در بخش قبلی پیشگیری از اضطراب و ضرورت واهمیت اون، و عوامل خطرپذیری و حفاظتی در برابر اضطراب توضیح داده شد. در این بخش به بررسی اضطراب ناشی ازبیماریای جسمی ، سوء مصرف مواد و داروها؛ شناخت وجود اضطراب؛ و همبودی بالای افسردگی و اضطراب و اهمیت اون در درمان و پیشگیری پرداخته می شه.

مشکلات و بیماریای روانی رنج و لطمات بسیار زیادی رو بر مردم بار می کنن. سیاست گذاری در جهت پیشگیری و درمان هر کدوم از اونا در هدفی اخلاق گرایانه و معطوف به جایگاه شخصیت آدما در فرهنگ اسلامی، از مسوولیتای انکارناپذیر دولت و اعضای یه جامعه اسلامی حساب می شه، از طرف دیگه تو یه راه و روش حاکمیتی و معطوف به مصالح جامعه اسلامی از اون جایی که سیاست گذاری در بخشای جور واجور اجتماعی و فرهنگی وابستگی زیادی به سیاستا و نظریه های بخش بهداشت روان و هم اینکه سیاستای درمانی در این مورد داره، میشه گفت رابطه ای بسیار نزدیک میان هدایت و راهبری فرهنگی جامعه و سیاستای بهداشتی، پیشگیرانه و یا درمانی در بخش سلامت روان هست. در واقع خیلی از ارزشا و هنجارهای اخلاقی و اسلامی جامعه ما به دنبال مشکلات و بیماریای روانی، آسیب دیده و غفلت از این آسیبا هم خود به مانعی بزرگ در راه حفظ میراث ارزشی جامعه تبدیل شده. از طرف دیگه آسیبای روانی علاوه بر هزینه های اجتماعی، هزینه ها و خسارتای بزرگ اقتصادی ای واسه نظام به دنبال داره و پرداختن به اونا تو یه راه و روش معطوف به منافع ملی هم خیلی مهمه. سرویس مسائل راهبردی ایران مثل مسوولیتی اخلاقی، معطوف به منافع ملی و هم اینکه موضوعی در پیوند با مسئله مهندسی فرهنگی، پرداختن به سیاستای سلامت و بهداشت روان رو در دستور کار خود قرار داده.

مقالات «مفاهیم روانشناسی» با ادبیاتی ساده مفاهیمی تخصصی رو واسه خواننده توضیح میدن که با به کار گیری اونا تا حدودی میشه به آزمایش سیاست گذاری سلامت روان پرداخت. سرویس مسائل راهبردی ایران، آشنایی با مفاهیم تخصصی و فنی در هر بخش رو مقدمه ایجاد یه میدون عمومی واسه گفت وگوی دانشگاهیان و حرفه مندان با مدیران و سیاست گذاران درباره سیاستا و روشای هدف دار و برنامه ها در اون بخش می دونه و اعلام امیدواری می کنه تحقق این هدف، ضمن مستند سازی تاریخ روند سیاست گذاری عمومی و افزایش نظارت عمومی بر این روند، موجب طرح دید گاه های جدید و ارتقای کیفیت اون در بخشای جور واجور شه. سرویس مسائل راهبردی ایران ضمن اعلام آمادگی واسه بررسی دقیق تر نیازای خبرنگاران و سیاست پژوهان محترم، علاقه مندی خود رو واسه دریافت (ahbord.isna@gmail.com) مقالات دانشجویان، محققان، حرفه مندان، مدیران و سیاست گذاران محترم در ارائه عناوین جدید مقالات و یا تکمیل یا ویرایش اونا اعلام می کنه.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *