اضطراب جنسی مردانه چیست؟ | بیماری

:
اضطراب جنسی مردونه چیه؟

:

روزنامه جام جم – نسرین صفری: نگرانی همیشه از ظاهر یا تواناییای جنسی، رابطه جنسی رو ناموفق، بسیار پراسترس و اعصاب خردکن می سازه، حتی بعضی وقتا ممکنه به دوری شدید از ایجاد رابطه جنسی برسه.
 راه دادن یه نفر به حریم خصوصی ترین بخشای زندگی، رابطه ای خاص و خاص بوجود میاره که بسیار نزدیک و افشاگرانهه. رابطه جنسی یکی از مهم ترین حریما و البته تجربه ای لذت بخشه، اما وقتی که یکی از زن و شوهر، در این مورد دچار ترس و استرس شه یا از کارکرد جنسی خود اضطراب داشته باشه، بی دودلی احساس جذاب بودن یا صمیمیت با همسر خراب شده و حتی خیلی سخت هم می شه. از طرف دیگه، خیلی از افراد تصور می کنن بقیه همیشه یه رابطه جنسی موفق، خوب و خالی از مشکل دارن و همین قضیه بعضی وقتا می تونه به اضطراب و گاه شدت بسیار اون منجر شه.
وقتی که همیشه به این اندیشه شه که میتونم رابطه جنسی موفقی داشته باشم؟ همسرم از کارکرد جنسی من حال می کنه و براش خوشاینده؟ زیاد چاق یا زیاد لاغر به نظر می رسم؟ و… مشکل در کارکرد جنسی و نبود موفقیت در اون حتمیه، بی دودلی ذهن درگیر و مغشوش با افکار منفی و پرسشگر، اجازه نمی ده همسرش از رابطه جنسی آخر لذت رو ببرن.

نگرانی همیشه از ظاهر یا تواناییای جنسی، رابطه جنسی رو ناموفق، بسیار پراسترس و اعصاب خردکن می سازه، حتی بعضی وقتا ممکنه به دوری شدید از ایجاد رابطه جنسی برسه.
رابطه جنسی، چیزی بالاتر از یه عکس العمل صرف جسمی و بدنیه. تحریک جنسی رابطه تنگاتنگی با احساسات و انگیزه داره. وقتی ذهنتون مشغول و درگیر نگرانیا باشه یا این که همیشه استرس داشته باشین، مطمئنا دقیق شدن و فوکوس کردن روی رابطه جنسی و تحریک بدن هم چیزی محال هستش و با سختی بسیار مواجه می شه.
وضعیت ذهنی فرد تاثیر خیلی عجیبی بر توانایی تحریک جنسی داره؛ حتی اگه فرد در کنار کسی باشه که از نظر جنسی براش بسیار جذابه، نگرانی و استرس خاطر از این که بتونه اونو راضی کنه، ممکنه انجام اونو براش غیرممکن کنه. وقتی فرد روی این موضوع متمرکز باشه که می تونه خوب بکنه یا نه، بی دودلی نمی تونه بر چیزی که بواقع انجام میده، تمرکز کنه. درواقع اضطراب از کارکرد جنسی، به یه چرخه دائمی منجر می شه؛ فرد اون قدر در مورد رابطه جنسی مضطرب می شه که نمی تونه عملی داشته باشه و این موضوع به اضطراب بیشتر در این مورد منجر می شه تا اونجا که گاه می تونه فرد رو از فکر داشتن رابطه جنسی دور کنه. پس میشه گفت اضطراب یکی از مهم ترین عوامل بسیار اساسی در دچار مشکل شدن احساسات جنسیه و باعث می شه علاوه بر این که ذهن فرد مغشوش شه از شدت کارکرد و لذت جنسی در رابطه هم کم بشه.
روان شناسا این نوع اضطراب رو اضطراب جنسی تعریف کردن. اضطراب جنسی در بعضی مردان و زنان میشه دید. بعضی وقتا شدت این موضوع به اندازه ای قوت داره که زندگی جنسی فرد از ریشه و بن دچار مشکل می شه و مشکلات زناشویی بسیار زیاد ای رو به بار می آورد.
در این نوشته تلاش کردیم به اضطراب جنسی مردان بپردازیم، از چگونگی و چرایی اون بگیم، دلیلا رو بررسی کنیم و در آخر راهکارهایی رو واسه برطرف کردن و درمان این مشکل مطرح کنیم.
چیجوری اضطراب، کارکرد جنسی رو تحت تاثیر قرار میده؟
شاید به دنبال جواب این سوال باشین که چیجوری اضطراب می تونه کارکرد جنسی رو تحت تاثیر قرار داده یا این که وضع رو بدتر کنه.
جواب بسیار ساده س!، هنگام احساس نگرانی و استرس، بدن به طور خودکار ماده شیمیایی اضطراب که آدرنالین اسمشه ، آزاد کرده و وارد جریان خون می کنه. آدرنالین به وسیله غدهای آدرنال که در بالای کلیه ها واقع شده، ترشح می شه. آدرنالین اثرات دوجانبه مثبت و منفی داره. جالبه بدونین این ماده شیمیایی همیشه واسه افزایش فعالیت بدنی خوب و خوبه (مثلا ترشح آدرنالین باعث می شه شما سریع تر بدوید) اما ترشح آدرنالین هنگام ایجاد رابطه جنسی، اثری بر عکس داشته و منتهی به بروز احساس دلشوره و اضطراب می شه؛ وضعی که اصلا حس باحالی به حساب نمیاد. درواقع ترشح این هورمون، اثری بسیار منفی روی رابطه جنسی میذاره.
اضطراب شدید به وجود اومده به وسیله ترشح آدرنالین، در مردان به صورت زیر خودنمایی پیدا می کنه:
از دست دادن نعوظ، زودانزالی یا دیرانزالی، نبود سفتی اندام تناسلی تا به حدی که مرد نمی تونه از وسایل پیشگیری کننده استفاده کنه، سختی در ریلکس بودن و لذت بردن از رابطه جنسی، ایجاد مشکلات جدی زناشویی و…
از طرف دیگه اضطراب جنسی، بدن رو وارد عکس العمل «جنگ یا فرار» می کنه؛ در عکس العملای آماده سازی بدن واسه فرار از تهدید، هورمونای استرس اپی نفرین و نوراپی نفرین هم ترشح می شن که این هورمونا بر شدت اضطراب اضافه می کنن.
نگرانیای جنسی مردونه کدامه؟
اگه کارکرد خوبی در تختخواب نداشته باشم و نتونم همسرم رو از نظر جنسی ارضا کنم؛ میتونم به اندازه کافی نعوظ پیدا کنم؟ ممکنه من زودانزال شوم و سریع به ارگاسم برسم؟ همسرم از اندام من رضایت داره و منو مسخره نمی کنه؟ همسرم بوی بدن منو دوست داره؟ میتونم رابطه جنسی رو درست انجام دهم؟ همسرم از کارکرد من راضیه و حال می کنه؟ ممکنه این رابطه جنسی به بارداری منجر شه؟ میتونم با موفقیت رابطه جنسی برقرار کنم؟ ممکنه به مریضیای مقاربتی گرفتار شوم؟ و… بعضی از نگرانیا به طور کامل مناسب و منطقیه، مثلا نگرانی از داشتن رابطه جنسی مراقبت نشده و ترس از دچار شدن به مریضیای مقاربتی، به طور کامل طبیعی و منطقیه و باعث می شه فرد به دلیل احساس خطر دچار شدن به مریضیای مقاربتی بیشتر موارد بهداشتی رو رعایت کنه، اما خیلی از نگرانیای مطرح شده در بالا، به طور کامل غیرمنطقی بوده و نتیجه ای جز اضطراب نداره؛ اضطرابی که به ایجاد مشکلات جدی و حتی وخامت بیشتر شرایط منجر می شه.
اضطراب جنسی مردونه چیه؟
اضطراب جنسی مردونه، تجربه وضع ناخوشایند و پراسترسیه که فرد از وقوع احتمالی بعضی از افکار یا اعمال بد مربوط به رابطه جنسی به ترس افتاده و خود رو در روبرو شدن با اونا، ضعیف فرض می کنه. این وضع روانی بسیار خراب کننده س.
تجربه دراز مدت اضطراب جنسی، نتیجه ای جز ضعف و ناتوانی نداره و در آخر می تونه کیفیت و کمیت رابطه جنسی رو خدشه دار کنه و حتی گاه به تمایل نداشتن یا فرار از انجام رفتار جنسی منتهی شه. به خاطر همین شناخت و باخبر شدن از مجموعه عواملی که باعث دلواپسی مردان هنگام رابطه جنسی می شه، بسیار حائزاهمیته. بعضی از افکار اضطرابی مردان مربوط به توانایی و قدرت فرد و چگونگی مدیریت رفتار جنسی و موفقیت در اون هستش و بخشی دیگه مربوط به همسر و ریشه گرفته از افکار و تصوراتیه که بیشتر یه مرد فکر می کنه که همسرش در مورد اون یا عمل جسمی و جنسی اش توقع داره.

ناتوانی جنسی
«مشکل نعوظ» (ناتوانی جنسی) شایع ترین مشکل جنسی در مردان حساب می شه. ناتوانی در ایجاد یا کنترل نعوظ هنگام ایجاد رابطه جنسی، مشکل نعوظ تعریف می شه. خیلی از مردان در برهه ای از زندگی جنسی خود، مشکل نعوظ رو تجربه می کنن، اما بیشترین اندازه گسترش اون با بالا رفتن سن در مردان، محتمله.
اما در جامعه صنعتی امروز، نداهای دیگری در مورد اندازه گسترش و سن شروع این مشکل در مردان به گوش می رسه که بسیار تعجب انگیزه. با در نظر گرفتن آمار منتشر شده در چند سال گذشته گویی وسعت این مشکل زیاد شده و خیلی از مردان رو در سنین پایین گرفتار کرده.
حجم خیلی از مردان در چهل سالگی گرفتار به ناتوانی جنسی می شن، یعنی از هر ده مرد، چهار نفر با این مشکل درگیرن، این در حالیه که در هفتاد سالگی از هر ده مرد، هفت نفر با مشکل مشکل نعوظ مواجه می شن.
اضطراب جنسی یکی از عاملای اساسی در ابتلای مردان، مخصوصا مردان جوون به نعوظه و هم اینکه عاملیه که بر شدت مشکل مردان گرفتار اضافه می کنه. تجربه اضطراب بسیار و ترشح هورمونای استرس باعث انقباض یا جمع شدن رگای خونی شده و خون رسانی به اندام جنسی مردونه رو کمتر می کنه، به خاطر همین تحریک جنسی یا نعوظ بسیار مشکل می شه؛ حتی مردانی که واسه تحریک شدن مشکلی ندارن، وقتی در مورد کارکرد جنسی خود دچار اضطراب می شن، قادر به انجام اون نیستن. اضطراب جنسی در فرد گرفتار باعث می شه که مرد همیشه قبل از ایجاد یا حتی در مرحله مبادرت به انجام رابطه جنسی، افکار منفی رو در خود پرورش بده؛ افکاری که بیشتر دور و حوش از دست دادن نعوظه. بیشتر در بیشتر مبتلایان، فرد از قبل با فکر از دست دادن نعوظ، دچار ترس و ترس شده و با اون وضع روحی هم وارد رابطه می شه؛ از طرف دیگه در طول رابطه جنسی هم دائم و بدون معطلی کیفیت نعوظ خود رو بررسی می کنه. این ترس رفتاری به اندازه ای شدت داره که فرد گرفتار در بین ایجاد رابطه جنسی، به جای توجه به کارکرد بخش تناسلی بیشتر تحت تاثیر افکار منفی که همیشه نبود نعوظ یا ضعف اونو تقویت می کنه، قرار میگیره. این ترس، اضطرابی رو جفت و جور می کنه که در کیفیت نعوظ تاثیر عکس داشته و کنترل نعوظ رو واسه مرد سخت تر و سخت تر می کنه.
ترس از زود انزالی ، نارضایتی از وضع بد جسمی، نگرانی از ناتوانی در ایجاد رضایت جنسی از دیگر اضطرابای جنسی مردونه .
ترس از آزمایش و نظر همسر
عقیده و نظر بقیه نقش بسیار مهم و انکارناپذیری در تشکیل و چگونگی شناخت و تعریف فرد از خود داره. بیشتر افراد خود رو در آیینه بقیه مشاهده می کنن ، شاید واسه همینه که هر عکس العمل یا پاسخی نمایانگر عمل فرد معنا می شه و می تونه منتهی به هدایت فرد در راه خاصی شه. بواقع این حقیقت مهم در دنیای زندگی جنسی افراد هم بی تاثیر نیس، اعلام نظر ضمنی یا رو همسر از چگونگی و کیفیت رابطه جنسی، شکل دهنده اعتماد به نفس جنسی در شریک مقابله. تشویق توانایی و قدرت مرد به وسیله زن، نتیجه ای مثبت به دنبال داره، در حالی که انتقاد و شکایت زن از رابطه جنسی نتیجه ای مخالف داره.
از این روست که کارکرد و توانایی جنسی خیلی از مردان در رابطه جنسی به آزمایش و نظر همسرشون دراین باره بستگی داره. بالاتر رفتن درجه اعتباردهی به نظر همسر و آزمایش منفی اون، منتهی به اضطراب در فرد شده، طوریکه فرد دائم نگران عکس العملای همسرش در قبل، بین و بعد از رابطه جنسیه. نگرانیای زیادتر از اندازه و پیش قضاوتای منفی و حتی بعضی وقتا افراطی، منتهی به اضطراب جنسی در مرد شده و کارکرد اونو بشدت تحت تاثیر قرار میده.

درمان این مشکل چیجوریه؟
اگه گرفتار به اضطراب جنسی هستین، در قدم اول به روان شناس بالینی یا کارشناسان جنسی مراجعه کنین. فردی رو به عنوان روان دکتر انتخاب کنین که با اون احساس راحتی داشته باشه تا بتونین در مورد زندگی جنسی تون، آزادانه به صحبت بشینین. روان شناس با مصاحبه و سوال از سابقه جنسی تون، چگونگی، کمیت و کیفیت اون می فهمه که شما چیجوری دچار اضطراب جنسی شدین و به چه دلیل یا این که چه افکاری در زندگی جنسی مسبب اصلی ایجاد مشکلتون شده. دکتر به شما کمک می کنه از جنسیت و کارکردهای جنسی خود شناخت بیشتری پیدا کنین و مسائلی رو که موجب اضطراب و ترس جنسی تون شده، درک کنین. مثلا اگه نگران انزال زودرس خود هستین، می تونین با شناخت دلیل و با به کار گیری فوت وفنایی واسه به دست آوردن کنترل بیشتر، انزال قبل از موعد خود رو کنترل کنین.دکتر، ممکنه در صورت ضرورت شما رو به یه روانپزشک برگشت دهد تا با انجام معاینات بالینی و آزمایش، از وضع سلامت جسمی شما اطمینان بیشتر یابد، بعضی وقتا نیاز به دارو درمانیه. دارودرمانی (دریافت آروم بخشا یا داروهای مربوط به مشکلات جنسی که گاه به دلیلای جسمی برمیگرده، مثل مشکلات نعوظ، زودانزالی و…) به همراه مشاوره و روان درمانی در کاهش اضطراب بسیار موثره و می تونه زندگی جنسی تون رو خوشحال و لذت بخش تر کنه.
چند پیشنهاد به درد بخور
کارایی که می تونین واسه بهبود وضع خود به کار گیرید، عبارتند از:
– با همسرتون گفت وگو کنین.
به جای مخفی کردن یا ترس از افشای مشکل پیش همسر، موضوع رو با شریک جنسی تون در میان بذارین. پس از برقرار کردن رابطه عمیق عاطفی و احساس راحتی با اون، در مورد اضطراب کارکرد جنسی تون صحبت کنین.
– به روشای دیگه نزدیکی متوسل شید.
– رابطه جنسی تون رو فاصله دار کنین.
– از فوت وفن توجه برگردانی استفاده کنین.
– اعتماد به نفس تون رو تقویت کنین.

منبع : برترینا

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *