اضافه وزن و حجیم شدن شکم با این عوامل | بیماری

: اضافه وزن و حجیم شدن شکم با این عوامل

یه متخصص درمان چاقی و پژوهشگر پژوهشکده بیماریای غدد و متابولیسم دانشگاه شهید بهشتی گفت: «بعضی وقتا چاقی به صورت چاقی واقعی نبوده و در نتیجه احتباس آب و مایعات در بدن ایجاد می شه. موارد زیادی هست که به صورت موقت یا بلندمدت باعث باعث افزایش حجم بدن می شن ولی همه اینا چاقی واقعی نیس.»

دکتر مریم برزین با اشاره به اینکه یکی از این موارد مهم ادم یا همون ورم بدن است که به صورت چاقی یا اضافه وزن دیده می شه، گفت: «این حالت به دلیل احتباس و تجمع آب و مایعات در فضاهای بین بافتی یا فضای زیر پوستی ایجاد می شه و دلیلای زیادی داره از جمله مشکل در کارکرد تیرویید، کلیه ها، کبد، روده کوچیک و… که هر کدوم می تونن باعث بروز نشونه هایی شن که ممکنه با چاقی اشتباه گرفته شه.»

ایشون در ادامه اضافه کرد: «کم کاری تیرویید یکی از این موارده. در این مریضی سوخت و ساز بدن کاهش پیدا کرده و یکی از اثرات اون تجمع آب و مایعات در لابلای بافتای بدن و ایجاد یه ورم و چاقی کاذبه. البته کاهش سوخت و ساز افزایش تجمع چربی در بدن رو هم به دنبال داره. این مورد در صورت مراجعه به موقع به دکتر به وسیله علایم بالینی و یه آزمایش ساده خون خیلی راحت قابل تشخیصه.»

به گفته این متخصص درمان چاقی بعضی بیماریای کلیوی هم می تونه منتهی به احتباس آب و مایعات در بدن شه که با چاقی اشتباه گرفته می شه. اگه این عضو مهم بدن خوب کار نکنه تعادل دفع و بازجذب نمکای بدن از تعادل خارج شده و بازجذب زیادتر از اندازه سدیم باعث تجمع آب در بدن می شه و در صورت دفع پروتئین ها از کلیه، ادم و ورم زیادی در اندامایی که وزن روی اوناس مشاهده می شه و این ادم تا وقتی که کلیه ها به کارکرد مناسب خود بازنگردند، ادامه داشته و پیشرفت می کنن.»

برزین با اشاره به اینکه در این حالت در اندام تحتانی یه ورم گوده گذار دیده می شه، به صورتی که با فشار انگشت پوست به داخل فرو میره و برگشتی در کار نیس و این حالت مانند یه تیکه خمیر بازیه، گفت: «این وضعیت یه مریضی بسیار جدیه و نیاز به درمان فوری داره. این نوع ادم نباید با اضافه وزن اشتباه گرفته شه و در صورت مشاهده فرد باید فورا به دکتر متخصص برگشت داده شه تا از نظر کارکرد کلیوی بررسی شده و درمان لازم رو بگیره.

منبع : دکتر سلام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *