اضافه وزن موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان می شود – | بیماری

: اضافه وزن موجب افزایش خطر دچار شدن به سرطان تخمدان می شه

محققان علوم پزشکی در مرکز جهانی تحقیقات سرطان ( WCRF ) و موسسه تحقیقات سرطان در آمریکا می گن یافته های تحقیقات نوین اونا نشون میده که زنائی که دارای اضافه وزن یا چاق هستن در مقایسه با زنائی که وزن طبیعی دارن، بیشتر از بقیه احتمال دچار شدن به سرطان تخمدان دارن.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، واسه بقیه سرطانا از جمله سرطان پستون، روده و سرطان رحم ، تحقیقات گذشته نشون داده که اضافه وزن یا چاقی یکی از عوامل خطره . حالا سرطان تخمدان هم به این فهرست اضافه شده. به این معنی زنان می تونه با تغییر در روش زندگی خود خطر دچار شدن به این مریضی رو کم کنن.

محققان به این نتیجه رسیدن که به ازای هر ۵ واحد افزایش شاخص توده بدن اضافی (BMI)، ۶ درصد خطر دچار شدن به سرطان تخمدان زیاد می شه.

علاوه بر این، موشکافی غیر خطی نشون داد که زنان با BMI بیشتر از ۲۸.۴ کیلوگرم بر متر مربع نسبت به زنان با BMI کمتر، در خطر بسیار بالاتری از سرطان تخمدان قرار دارن.

دکتر راشل تامپسون مدیر این تحقیق میگه : قبل از این ما در مورد عوامل خطر فقط می دونستیم این عوامل مانند سن و سابقه خانوادگی از این مریضی، ثابت هستن، اما الان میشه گفت که حفظ یه وزن سالم به کاهش خطر دچار شدن به سرطان تخمدان کمک می کنه.

قبل از اینم محققین اعلام کرده بودن که زنان با اضافه وزن زیاد و دارای BMI بالای ۳۰ هم احتمال ابتلای بیشتری به سرطان تخمدان دارن.

آمار سازمان بهداشت جهانی بیان کننده اینه که یه زن از هر ۵۵ زن در جهان گرفتار به سرطان تخمدان در مقطعی از زندگی اش می شه. معمولا این سرطان مریضی ایه که زنان بالای ۵۰ سال رو درگیر می کنه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *