اضافه وزن دختران چه ارتباطی با دیابت بارداری دارد؟ | بیماری

خانمهایی که به دیابت بارداری دچار می شن و قبل از حاملگی از چاقی رنج می بردن، بیشتر در خطر دچار شدن به اضافه وزن در بچگی هستن. یافته های این تحقیق جدید در مجله  Diabetes Care  چاپ گردید.

در این تحقیق واسه اولین بار رابطه هایپرگلایسمی مادران در دوره بارداری با زیاد شدن وزن کودکان اونا بررسی شد، محققان مرکز Kaiser Permanente  در شمال کالیفرنیا مطالعه طولانی یه مدت رو واسه بررسی وجود این رابطه بروی گروهی تشکیل شده از ۴۲۱ دختر و مادر چند قومیتی انجام دادن.

پرفسورAi Kubo  سرپرست نویسندگان و استاد اپیدمولوژی در بخش تحقیقات این مرکز در اوکلند میگه: سطح گلوکز در بین بارداری، مخصوصا دیابت بارداری با زیاد شدن وزن دختران رابطه داره و این رابطه اگه مادران قبل از بارداری دارای اضافه وزن باشن، بسیار قویتره. در این تحقیق دراز مدت دختران از سن ۶ و ۸ سالگی تا دوره بلوغ بررسی شدن (از سال ۲۰۰۵تا ۲۰۱۱) درزمان این دوره هرساله قد، وزن، چربی بدنی، اندازه چاقی شکمی و بقیه پارامترها در این دختران اندازه گیری گردید.

از مادران این دختران در فاصله هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری آزمایش تحمل گلوکز خوراکی گرفته شده و در گزارشات پزشکی الکترونیکی اونا ثبت شده بود. در این تحقیق ۲۷ نفر از مادران به دیابت بارداری گرفتار شده بودن. نمایه توده بدنی دختران مادرانی که به دیابت بارداری گرفتار بودن در ۸۵ درصد موارد ۳.۵ برابر بیشتر از دخترائی بود که مادران اونا به دیابت بارداری گرفتار نبودن. این رابطه جداگونه از بقیه عوامل مهمی مثل نژاد، قومیت، چاقی مادرو مرحله بلوغ دختران بود که بروی چاقی دختران اثر می گذاشت. علاوه بر این یافته ها نشون داد اندازه خطر زیاد شدن وزن دخترائی که مادران اونا قبل از بارداری دچار اضافه وزن بوده و درزمان بارداری به دیابت گرفتار شده بودن    ۵.۵برابر بیشتر از سایرینه.

رابطه مشابهی بین افزایش چربی بدنی دختران و احتمال داشتن چربی شکمی مشاهده گردید.

 دکتر Kubo  میگه: یافته های این بررسی نشون میده تغییر عادات و رفتار زنان واسه کاهش وزن و بهبود روش زندگی قبل و هنگام بارداری می تونه به کاهش چاقی در فرزندان اونا کمک کنه.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *