معمولا در مورد بیماران همه فکر می کنن که چاقی به وجود اومده به وسیله خود بیماریست ولی در بیشتر مواقع اضافه وزن اثر و مشکلات داروهای استفاده شده واسه درمانه که منتهی به چاقی می شن.

شاید تا حالا آدمایی رو دیده باشین که در اثر مریضی هم اینکه وزن گرفتار شدن اگه قبل از شروع مراحل درمان اونا اندامی متناسب داشتن. معمولا در مورد اینطور بیماران همه فکر میکنن که چاقی به وجود اومده به وسیله خود بیماریست ولی در بیشتر مواقع اضافه وزن اثر و مشکلات داروهای استفاده شده واسه درمانه که منتهی به چاقی می شن. در ادامه با ما همراه باشین تا در این مورد اطلاعات جالبی رو در اختیارتون بذاریم.

گسترش اضافه وزن و چاقی در جمعیت بزرگسالان آمریکا حدود ۶۴ درصد برآورد شده. با اینکه عوامل زیادی در این چاقی اپیدمیک موثر هستن ولی یکی از دلا یل اون شکلای جور واجور داروهای مصرفی در درمان بیماریای مختلفه.

درزمان دوره درمان و همینطور هنگام انتخاب دارو، دکتر باید به این نکته توجه کنه که اگه مریض در خطر اضافه وزن و چاقیه، از داروهایی که باعث زیاد شدن وزن می شن و در این مقاله به طور کوتاه نام برده می شن استفاده نشه و عوضش از بقیه داروهای جانشین استفاده شه.

علاوه بر اثرات منفی اضافه وزن بر سلامتی، دیده شده، که این اضافه وزن ایجاد شده در اثر مصرف دارو نه فقط باعث کاهش کیفیت زندگی می شه بلکه تمایل مریض واسه ادامه درمان و مصرف دارو رو هم کم می کنه. نبود پیروی از درمان به طور آگاهانه به وسیله مریض مخصوصا وقتی که فواید و اثرات مثبت دارو محدود باشه بیشتر محتمله.

در شرایطی که دکتر ناچار به تجویز داروئه و جایگزینی واسه اون نداره، باید در مورد احتمال اضافه وزن هنگام مصرف دارو با مریض صحبت کنه و راهکارهایی رو واسه پیشگیری و مقابله با اضافه وزن ارائه دهد.

تفاوتای فردی زیادی در مورد جواب به داروها و اثر اونا بر وزن بدن هست، که ارائه یه پیشنهاد کلی که واسه تموم بیماران مناسب باشه رو مشکل می کنه.هدف ما در این مقاله مرور داروهای رایجیه که اضافه وزن و چاقی جزو مشکلات جانبی اصلی اوناس.

اکثریت داروهای با آسیب جانبی چاقی که الان نسخه می شن داروهای مصرفی در درمان بیماریای:

-نورولوژیک (مغز و اعصاب)

-روانی

دیابت

هستن.

داروهای آنتی سایکوتیک و زیاد شدن وزن بدن

داروهای اعصاب شامل:

-فنوتیازینا (از جمله کلروپرومازین)

-بوتیروفنون (از جمله هالوپیریدول)

می تونن باعث زیاد شدن وزن شن، البته اندازه زیاد شدن وزن بین افراد و داروهای جور واجور فرق داره. کارکرد این داروها که از اون روش بر وزن بدن اثر می ذارن، دقیقا مشخص نیس، اما این احتمال هست که تداخل بین دارو و شکلای جور واجور گیرنده ها از جمله گیرنده های دوپامین، سروتونین و هیستامین در افزایش اشتها و وزن بدن اثر داشته باشه.

داروهای ضدافسردگی و زیاد شدن وزن بدن

تعدادی از داروهای ضدافسردگی باعث زیاد شدن وزن بدن می شن که بعضی وقتا به حدود ۲۰ کیلوگرم درزمان چند ماه دوره درمان می رسه. مهارکنندهای منوآمین اکسیداز انگار زیاد شدن وزن کمتری رو نسبت به ضدافسردگیای سه حلقه ای بوجود میاره.

مهارکنندهای برداشت سروتونین انتخابی

انگار بر وزن بدن اثری نداشته باشن و حتی ممکنه باعث کاهش وزن هم بشن. لیتیوم باعث افزایش قابل توجه وزن می شه. ولی کلا به نظر می رسه تغییرات ایجاد شده در وزن بدن به وسیله آنتی سایکوتیکا نسبت به ضدافسردگیا از نظر بالینی، بیشتر قابل توجه باشه.

داروهای ضدتشنج و زیاد شدن وزن بدن

بیشتر داروهای ضدتشنج مخصوصا والپروئیک اسید (والپروات سدیم) و کاربامازپین باعث زیاد شدن وزن بدن می شن، از این دسته دارویی توپیرامات و لا موتریجین بر وزن بدن اثری ندارن.

هورمونای استروئیدی و زیاد شدن وزن بدن

رابطه مصرف کورتیکواستروئیدها با زیاد شدن وزن بدن مخصوصا در ناحیه تنه ای خوب مشخص شده. احتباس آب و سدیم به همراه افزایش اشتها باعث بالا رفتن وزن موقع به کار گیری کورتیکواستروئیدها می شه.

کنترل دیابت و زیاد شدن وزن بدن

مکانیسمای زیادی واسه زیاد شدن وزن بدن به دنبال مصرف داروهای ضددیابت بیان شده مانند:

-کاهش تخریب و سنتز پروتئین

-کاهش متابولیسم بدن

-کاهش گلوکز اوری

-دفع کمتر انرژی از راه ادرار

-انسولین درمانی در بیماران دیابتی معمولا باعث زیاد شدن وزن بدن می شه.

در دو مطالعه، دیده شد که درمان شدید با انسولین (تزریق ۳ بار یا بیشتر انسولین در طول روز) باعث افزایش قابل توجه وزن در بیماران می شه که نقش انسولین در اضافه وزن رو نشون میده. هم اینکه در مطالعه دیگه دیده شده که اضافه کردن انسولین به رژیم درمانی بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ کنترل نشده، باعث زیاد شدن وزن بیشتر در این بیماران می شه.

زیاد شدن وزن با مصرف داروی ضددیابت تیازولیدیونا نسبت به انسولین و بقیه داروهای ضددیابت بیشتره. رزیگلیتازون و پیوگلیتازون داروهای موجود در این گروه به ترتیب باعث ۴/۶-۳ و ۳-۲ کیلوگرم زیاد شدن وزن می شن.

در بین (سولفونیل اوره آ) ها که واسه افراد دیابتی تجویز می شه به نظر می رسه گلی بوراید بیشترین زیاد شدن وزن رو موجب می شه که ممکنه به دلیل وقوع بیشتر افت قندخون موقع مصرف گلی بوراید و به دنبال اون تحریک اشتها باشه.

راهکارهایی جهت کنترل زیاد شدن وزن به وجود اومده به وسیله مصرف دارو

-پایش بیماران مستعد اضافه وزن و چاقی موقع شروع یه درمان جدید.

-دوری از مصرف داروهایی که باعث بیشتر از ۷ درصد زیاد شدن وزن در افراد مستعد می شه.

-وقتی که امکان به کار گیری درمان جانشین وجود نداره، مریض رو باید نسبت به کاهش کالری دریافتی از رژیم غذایی و همینطور افزایش فعالیت بدنی آگاه کرد.

-به کار گیری کمترین دوز مصرفی دارو، در صورت ایجاد اضافه وزن، پیشنهاد به کم کردن دوز دارو یا استفاده همزمان از داروی مکمل دیگه، باعث کاهش وزن می شه.

-پیشنهاد به مصرف داروهای کاهنده وزن.

-باخبر کردن بیمارقبل از شروع درمان، از امکان اضافه وزن با شروع مصرف دارو.

-برنامه ریزی با مریض در مورد اینکه چه مقدار اضافه وزن انتظار میره و چه مداخلا تی باید در صورت ضرورت انجام شه.

hidoctor.ir

منبع :

Categories:سلامتی
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *